Bydgoszcz, okolice Gdańskiej, 11 listopada 2014 roku.
Mój blog traktuję jako płaszczyznę komentowania otaczającej mnie rzeczywistości, a także jako pewną formę eksperymentu, zabawy oraz pamiętnika. Można tutaj poczytać o tym co mnie interesuje, inspiruje i irytuje. Zapraszam.
poniedziałek, 29 grudnia 2014
czwartek, 25 grudnia 2014
Nieudany zamach
Czy przyszły prezydent II RP, Ignacy Mościcki, chciał w młodości zostać zamachowcem samobójcą? Pytanie jest pewnie nieco na wyrost ale poparte kilkoma faktami, jakie można znaleźć w literaturze.
środa, 24 grudnia 2014
Święta
Święta to fajny okres by oderwać się codzienności. Muzycznie też można poświętować, dlaczego nie...
Foo Fighters - Something From Nothing
Pink Floyd - Louder Than Words
Peter Gabriel - In Your Eyes
Exlibris - The Day Of Burning (feat. Zbigniew Wodecki)
W tym również mały powrót do przeszłości... sentymentalnie, od wielu lat, może 20, jak nie lepiej, w na mojej playliście muszą się znaleźć:
Killing Joke - Love Like Blood
Peter Murphy - Cuts You Up
The Sisters Of Mercy - Dominion
The Cure - Fascination Street
Depeche Mode - Never Let Me Down Again
Armia - Niezwyciężony
piątek, 14 listopada 2014
Ambicja
Polski akcent w przestrzeni kosmicznej to nie tylko nowinki techniczne, jakie pomogły w misji sondy kosmicznej Rosetta, która przez ostatnie 10 lat próbowała dogonić pędzącą przez Układ Słoneczny kometę... Lądowanie na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko promował krótkometrażowy film science fiction Ambition wyreżyserowany przez Tomasza Bagińskiego, nominowanego do Oskara polskiego animatora. Zdjęcia kręcono na niezwykłej księżycowej Islandii, animacje powstały w Polsce. Bagiński pokazał, jak Mistrz, znany z "Gry o Tron" Aidan Gillan i jego uczennica tworzą z kamieni i gruzów księżyce i asteroidy, które mają krążyć wokół słońca... inspirujące i kosmiczne.
...science fiction spotyka naukę...
...science fiction spotyka naukę...
niedziela, 9 listopada 2014
Music Non Stop... spacerując po promieniu latarki...
Szwecja... a tu nieporządek.
***
Dźwięki najnowszego albumu Lunatic Soul,czyli solowego projektu Mariusza Dudy z Riverside, o dość sugestywnym tytule Walking on a Flashlight Beam, czyli Spacerując po promieniu latarki,
piątek, 19 września 2014
Music Non Stop... U2 wraca...
Mamy przesterowane gitary i porywający chórek, Irlandczycy z U2 wrócili. I dobrze. Okładka nie powala, ale zawartość... tak.
niedziela, 14 września 2014
Music Non Stop... zakazane piosenki
Niedawno minęła 13. rocznica ataków terrorystycznych w Nowym Jorku i Waszyngtonie. Z tą rocznicą wiąże się dosyć kontrowersyjne memorandum z 2001 roku zakazujące puszczanie w amerykańskich stacjach radiowych, każdego 11 września, wiele piosenek, które są wątpliwe w warstwie tekstowej. Czy jest sens ten temat roztrząsać? Jedno jest pewne Amerykanie potrafią zaskoczyć. Pomimo kontrowersyjności to warto jednak ten temat wspomnieć. Jestem ciekaw co na to
piątek, 12 września 2014
Music Non Stop... Mad Season
Półka z płytami, szafa z płytami, kilka dysków twardych z plikami a tu taka niespodzianka... która odezwała się po latach. Supergrupa Mad Season wypadła z szafy z jedynym swoim, oczywiście kultowym i genialnym albumem Above z 1995 roku. W najbliższym czasie będzie wpis o tym zjawiskowym projekcie. W tej chwili polecam utwór Wake Up...
w wersji koncertowej...
oraz oryginalnej z albumu Above...
czwartek, 11 września 2014
Barwna Polska... herb województwa kujawsko-pomorskiego
Tak jak wcześniej zapowiadałem wracamy do województwa kujawsko-pomorskiego. Do nazwy, tak jak w przypadku województwa lubuskiego i łódzkiego, już nie ma co się przyczepiać, ale warto wiedzieć jak powstał herb województwa, który jest połączeniem elementów herbu Prus Królewskich (Pomorza Gdańskiego, srebrna tarcza) z godłem kujawskim czyli połulew i połuorzeł.
Co warto wiedzieć i z czego każdy mieszkaniec województwa powinien być dumnym? A i świadomym swych korzeni... Herb Kujaw to jeden z najstarszych herbów ziemskich w Polsce. Znakiem Kujaw stał się znany od drugiej połowy XIII wieku herb książąt piastowskich linii kujawskiej, przedstawiający połulwa i połuorła, których głowy łączy korona. Dla podkreślenia swego pochodzenia z linii książąt kujawskich herbu tego używali na pieczęciach królewskich Władysław I Łokietek i Kazimierz III Wielki, który nadał herbowi książęcemu rangę herbu Kujaw.
Od czasów panowania Władysława II Jagiełly herby ziemskie były umieszczane na pieczęciach królewskich. Pieczęcie kancelaryjne trzech pierwszych królów Polski z dynastii Jagiellonów miały tarczę czwórdzielną w krzyż z herbami Polski, Litwy, Wielkopolski i Kujaw. Tak więc dla mnie rodzonego Kujawiaka jest to powód do dumy. Warto jednak poznać regiony i ich herby wchodzące "skład" dzisiejszego województwa...
poniedziałek, 8 września 2014
Rock'n'run
W Bydgoszczy biegamy nietypowo, a dlaczego, bo na trasie biegu można zaliczyć dziewięć scen na których gra się muzykę na żywo. Tak wygląda najbardziej rockowa trasa półmaratonu w Polsce. Dlaczego? Idea tego biegu zrodziła się z prostej przyczyny. Wielu z nas, między innymi również i ja, zakłada słuchawki na uszy i biegnie w rytm swoich ulubionych klimatów. Muzyka dodaje skrzydeł.
Co warto wiedzieć o tej imprezie? To, że dzięki Witkowi Olejniczakowi, pomysłodawcy i organizatorowi Rock'n'run, była okazja posłuchać na żywo Acid Drinkers, Czarnego Ziutka z Killerami i Tymona Tymańskiego & The Transistors. Rzeczywiście było warto...
Wrzucam fotki Tymona i Tranzystorów... najlepiej wypadli ze wszystkich kapel. Niestety na Acid Drinkers padły baterie... pech to pech.
^^^
Na osłodę Tymon & The Transistors i Help me out... z 2009 roku, trzeciego albumu zatytułowanego Bigos Heart.
... oraz Acid Drinkers i utwór Hit The Road Jack...
^^^
Co warto wiedzieć o tej imprezie? To, że dzięki Witkowi Olejniczakowi, pomysłodawcy i organizatorowi Rock'n'run, była okazja posłuchać na żywo Acid Drinkers, Czarnego Ziutka z Killerami i Tymona Tymańskiego & The Transistors. Rzeczywiście było warto...
Wrzucam fotki Tymona i Tranzystorów... najlepiej wypadli ze wszystkich kapel. Niestety na Acid Drinkers padły baterie... pech to pech.
^^^
Na osłodę Tymon & The Transistors i Help me out... z 2009 roku, trzeciego albumu zatytułowanego Bigos Heart.
... oraz Acid Drinkers i utwór Hit The Road Jack...
niedziela, 7 września 2014
Inwazja kamiennych stworów...
i na pewno nie z kosmosu...
^^^
Powiew przeszłości, dlaczego nie. Odkurzony ale świeży ANKH ... będzie tajemnicą z 1998 roku. U mnie na półce reedycja z 2003 roku... a do odsłuchu proponuję utwór 21 st czyli muzyka King Crimson w nieco (innej) schizo interpretacji.
^^^
Powiew przeszłości, dlaczego nie. Odkurzony ale świeży ANKH ... będzie tajemnicą z 1998 roku. U mnie na półce reedycja z 2003 roku... a do odsłuchu proponuję utwór 21 st czyli muzyka King Crimson w nieco (innej) schizo interpretacji.
wtorek, 2 września 2014
Odchodzące gwiazdy... Jimi Jamison
Świat muzyki traci kolejny wspaniały i niebanalny głos, w niedzielę 31 sierpnia zmarł nagle na atak serca Jimi Jamison, wykonawca wielu genialnych piosenek. Znany szczególnie jako wokalista Survivor. Z tym zespołem nagrał sześć płyt i wypromował 20 singli.
poniedziałek, 1 września 2014
piątek, 29 sierpnia 2014
Szwedzi pod Bydgoszczą
Nazwa bydgoskiej dzielnicy Szwederowo pochodzi z czasów potopu szwedzkiego, nawiązuje również do legendy wydanej w 1935 roku przez Wincentego Sławińskiego w zbiorze Babia Wieś, z legend podmiejskich starej Bydgoszczy.
Widok szwedzkich oddziałów podziwiających staropolską Bydgoszcz ze wzgórz Szwederowa uwieczniona
przez Erika Dahlbergha na sztychu wykonanym na podstawie jego szkicu z 1657 r.
Gdy szwedzki potop zalał Polskę, mnożyły się wszędzie grabieże, choroby i nieszczęścia. Polacy mieli
poniedziałek, 25 sierpnia 2014
Barwna Polska...
Reforma administracyjna z 1998 roku powołała do życia województwa, których niektóre nazwy nie do końca przedstawiają nazwę regionu. Choć przed reformą bez wątpienia było jeszcze gorzej. I tak według niektórych regionalistów obecne województwo łódzkie powinno być województwem łęczycko-sieradzkim. W przypadku tego województwa to nie ma co się łudzić, że jest to sztuczna i wymuszona nazwa. Każdy regionalista pewnie powie(działby), że nie było, nie ma i nie będzie nigdy ziemi łódzkiej. Historycznie jest tam ziemia łęczycka, ziemia sieradzka, ziemia rawska (Mazowsze), ziemia wieluńska i ziemia opoczyńska (ziemia sandomierska czyli Małopolska). Pytanie,co ma to wspólnego z nazwą tego województwa? Niewiele, a nawet wcale.
Music Non Stop... Kim Nowak
Fascynacja ostatnich tygodni to Kim Nowak, czyli rewelacyjni bracia Waglewscy, w pogotowiu na półce leżą dwa albumy... a utwór Biegnij na zachętę.
Music Non Stop... Alan Parsons
Nie ma jak klasyka odkryta na nowo. Warto czasem zaskoczyć samego siebie i wrócić do twórczości Alana Parsonsa... tak więc witamy w 1982 roku chyba najbardziej znanym longplayem zatytułowanym Eye In The Sky.
piątek, 22 sierpnia 2014
Music non stop... pokręcone dzwięki
W słuchawkach (no i oczywiście w głośnikach) dominują dzwięki... dość pokręcone:
Siekiery z płytki Ballady Na Koniec Świata...
Brygady Kryzys...
Siekiery z płytki Ballady Na Koniec Świata...
Brygady Kryzys...
czwartek, 21 sierpnia 2014
15.08.2014
Nasi wracają z defilady w Warszawie. W tym czasie przelatywali nad Strzelnem. To co widać na zdjęciach to śmigłowce Mi-24, latające czołgi Polskiej Armii, powracające do swojej jednostki...
środa, 20 sierpnia 2014
Music non stop: Albedo 0.39
Album od którego rozpoczęła się moja przygoda z Vangelisem to Albedo 0.39 wydany w 1976 roku. Longplay ten był zgrany z płyty winylowej na kasetę magnetofonową TDK.
wtorek, 19 sierpnia 2014
Music non stop
Dzisiaj z głośników i słuchawek dobiegają dzwięki bydgoskiego Variete z płyty Piosenki kolonistów (album wydany tym roku)...
oraz brytyjczyków z Supergrass z płyty Road to Rouen z 2005 roku.
oraz brytyjczyków z Supergrass z płyty Road to Rouen z 2005 roku.
Beksińscy
Moi idole lat dziewięćdziesiątych Tomasz Beksiński oraz jego ojciec Zdzisław doczekali się mocnej i cholernie zapadającej w głowie biografii, a w pewnym sensie portretu nie do końca zwyczajnej rodziny ale... Magdalenie Grzebałkowskiej udało się przybliżyć fascynujących, niestety odległych już i niedostępnych ludzi.
&&&
"Portret podwójny" to książka, w której autorka podjęła się fascynującej próby nakreślenia sylwetek ojca i syna: Zdzisława Beksińskiego i Tomasza Beksińskiego. Żadnego z nich nie trzeba nikomu przedstawiać, ich postacie od dawana wywoływały i wciąż wywołują emocje, zarówno swoim nieprostym życiem, jak i śmiercią, która obu przysiadła na lewym ramieniu.
Pierwszy był znanym i modnym malarzem, którego mroczne i straszne obrazy wręcz zmuszały do zastanowienia się nad przerażającymi zakamarkami ludzkiej psychiki. Drugi był cenionym prezenterem muzycznym, który fascynował się śmiercią i próbował popełnić samobójstwo tak długo, aż wreszcie mu się udało. Obaj już za życia intrygowali i wzbudzali kontrowersje. Jednak o rodzinie Beksińskich zaczęto mówić z rodzajem straszliwej grozy dopiero wtedy, kiedy śmierć dotknęła również słynnego ojca. Zdzisław został zastrzelony w swoim mieszkaniu.
Chociaż książka jest rodzajem podwójnej biografii, to w gruncie rzeczy osią opowieści nie są ani artystyczne fobie, obsesje i natręctwa Zdzisława Beksińskiego, ani też muzyczne pasje, kariera i sława Tomasza Beksińskiego. W jednej z warstw autorka rzeczywiście opowiada o zawieranych przez Zdzisława i Tomasza przyjaźniach, skomplikowanych i zawiłych relacjach uczuciowych, w jakie wchodzili, o ich trudnych charakterach, które ułatwiały wyłącznie jedno: fascynację mrokiem i śmiercią. O ile Zdzisław był w stanie w swoim malarstwie zawrzeć i niejako przekroczyć ciemne krajobrazy, w których poruszała się jego dusza, to Tomasz dał się im ogarnąć.
Autorce udało się stworzyć zapadającą na długo w pamięć opowieść o miłości, szaleństwie i śmierci, z których najważniejsza jest miłość. Opowieść o miłości niełatwej, skomplikowanej, która bardziej dzieli niż łączy. Opowieść o jej poszukiwaniach i nieuświadomionym lęku, że nigdy nie uda się jej odnaleźć. O tym, że kochać nie zawsze znaczy umieć być blisko i umieć to okazać. Opowieść o tym, że miłość nie ochroni nikogo przed śmiercią.
Opis za Empik.com
&&&
czwartek, 31 lipca 2014
Pralnia mózgów
Patrząc na to co się dzieje po wschodniej części Europy, jak i oczywiście po zachodniej to należy stwierdzić, że czas paranoi nadszedł. Ludzie pogubili się w interpretacji pewnych zdarzeń i konkluzja jest niestety brutalna... kłamstwo jest podstawą istnienia współczesnego świata. Doświadczamy renesansu nowego średniowiecza.
***
Kto pamięta RSC... to ręka w górę. Podsumowaniem mojej refleksji i tego co doświadczamy każdego dnia będzie utwór Pralnia mózgów z płyty Fly Rock z 1983 roku.
***
Kto pamięta RSC... to ręka w górę. Podsumowaniem mojej refleksji i tego co doświadczamy każdego dnia będzie utwór Pralnia mózgów z płyty Fly Rock z 1983 roku.
sobota, 14 czerwca 2014
Bóg patrzy...
***
...bez wątpienia patrzy, tak więc trzeba wyjść z mroków jaskiń i katakumb na światło dzienne.
Hurt i utwór Załoga G z płyty Czat z 2005 roku... niegłupie teksty, polecam.
Subskrybuj:
Posty (Atom)