piątek, 29 sierpnia 2014

Szwedzi pod Bydgoszczą

Nazwa bydgoskiej dzielnicy Szwederowo pochodzi z czasów potopu szwedzkiego, nawiązuje również do legendy wydanej w 1935 roku przez Wincentego Sławińskiego w zbiorze Babia Wieś, z legend podmiejskich starej Bydgoszczy.

Widok szwedzkich oddziałów podziwiających staropolską Bydgoszcz ze wzgórz Szwederowa uwieczniona
przez Erika Dahlbergha na sztychu wykonanym na podstawie jego szkicu z 1657 r.

Gdy szwedzki potop zalał Polskę, mnożyły się wszędzie grabieże, choroby i nieszczęścia. Polacy mieli

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Barwna Polska...

Reforma administracyjna z 1998 roku powołała do życia województwa, których niektóre nazwy nie do końca przedstawiają nazwę regionu. Choć przed reformą bez wątpienia było jeszcze gorzej. I tak według niektórych regionalistów obecne województwo łódzkie powinno być województwem łęczycko-sieradzkim. W przypadku tego województwa to nie ma co się łudzić, że jest to sztuczna i wymuszona nazwa. Każdy regionalista pewnie powie(działby), że nie było, nie ma i nie będzie nigdy ziemi łódzkiej. Historycznie jest tam ziemia łęczycka, ziemia sieradzka, ziemia rawska (Mazowsze), ziemia wieluńska i ziemia opoczyńska (ziemia sandomierska czyli Małopolska). Pytanie,co ma to wspólnego z nazwą tego województwa? Niewiele, a nawet wcale.

Proponowany podział administracyjny kraju na 12 województw 

Źródło: paluki.tv

^^^

Music Non Stop... Kim Nowak

Fascynacja ostatnich tygodni to Kim Nowak, czyli rewelacyjni bracia Waglewscy, w pogotowiu na półce leżą dwa albumy... a utwór Biegnij na zachętę.

Music Non Stop... Alan Parsons


Nie ma jak klasyka odkryta na nowo. Warto czasem zaskoczyć samego siebie i wrócić do twórczości Alana Parsonsa... tak więc witamy w 1982 roku chyba najbardziej znanym longplayem zatytułowanym Eye In The Sky.

Przełamując monotonię

Walka z szarością i monotonią trwa. Są nawet efekty... 


piątek, 22 sierpnia 2014

Music non stop... pokręcone dzwięki

W słuchawkach (no i oczywiście w głośnikach) dominują dzwięki... dość pokręcone:

Siekiery z płytki Ballady Na Koniec Świata...



Brygady Kryzys...

czwartek, 21 sierpnia 2014

15.08.2014

Nasi wracają z defilady w Warszawie. W tym czasie przelatywali nad Strzelnem. To co widać na zdjęciach to śmigłowce Mi-24, latające czołgi Polskiej Armii, powracające do swojej jednostki...



środa, 20 sierpnia 2014

Music non stop: Albedo 0.39

Album od którego rozpoczęła się moja przygoda z Vangelisem to Albedo 0.39 wydany w 1976 roku. Longplay ten był zgrany z płyty winylowej na kasetę magnetofonową TDK.


Norrköping - maj 2014

W fotograficznym skrócie cztery dni na południu Szwecji w Norrköping.

wtorek, 19 sierpnia 2014

Music non stop

Dzisiaj z głośników i słuchawek dobiegają dzwięki bydgoskiego Variete z płyty Piosenki kolonistów (album wydany tym roku)...



oraz brytyjczyków z Supergrass z płyty Road to Rouen z 2005 roku.


Beksińscy

Moi idole lat dziewięćdziesiątych Tomasz Beksiński oraz jego ojciec Zdzisław doczekali się mocnej i cholernie zapadającej w głowie biografii, a w pewnym sensie portretu nie do końca zwyczajnej rodziny ale... Magdalenie Grzebałkowskiej udało się przybliżyć fascynujących, niestety odległych już i niedostępnych ludzi.

&&&

"Portret podwójny" to książka, w której autorka podjęła się fascynującej próby nakreślenia sylwetek ojca i syna: Zdzisława Beksińskiego i Tomasza Beksińskiego. Żadnego z nich nie trzeba nikomu przedstawiać, ich postacie od dawana wywoływały i wciąż wywołują emocje, zarówno swoim nieprostym życiem, jak i śmiercią, która obu przysiadła na lewym ramieniu.

Pierwszy był znanym i modnym malarzem, którego mroczne i straszne obrazy wręcz zmuszały do zastanowienia się nad przerażającymi zakamarkami ludzkiej psychiki. Drugi był cenionym prezenterem muzycznym, który fascynował się śmiercią i próbował popełnić samobójstwo tak długo, aż wreszcie mu się udało. Obaj już za życia intrygowali i wzbudzali kontrowersje. Jednak o rodzinie Beksińskich zaczęto mówić z rodzajem straszliwej grozy dopiero wtedy, kiedy śmierć dotknęła również słynnego ojca. Zdzisław został zastrzelony w swoim mieszkaniu.

Chociaż książka jest rodzajem podwójnej biografii, to w gruncie rzeczy osią opowieści nie są ani artystyczne fobie, obsesje i natręctwa Zdzisława Beksińskiego, ani też muzyczne pasje, kariera i sława Tomasza Beksińskiego. W jednej z warstw autorka rzeczywiście opowiada o zawieranych przez Zdzisława i Tomasza przyjaźniach, skomplikowanych i zawiłych relacjach uczuciowych, w jakie wchodzili, o ich trudnych charakterach, które ułatwiały wyłącznie jedno: fascynację mrokiem i śmiercią. O ile Zdzisław był w stanie w swoim malarstwie zawrzeć i niejako przekroczyć ciemne krajobrazy, w których poruszała się jego dusza, to Tomasz dał się im ogarnąć.

Autorce udało się stworzyć zapadającą na długo w pamięć opowieść o miłości, szaleństwie i śmierci, z których najważniejsza jest miłość. Opowieść o miłości niełatwej, skomplikowanej, która bardziej dzieli niż łączy. Opowieść o jej poszukiwaniach i nieuświadomionym lęku, że nigdy nie uda się jej odnaleźć. O tym, że kochać nie zawsze znaczy umieć być blisko i umieć to okazać. Opowieść o tym, że miłość nie ochroni nikogo przed śmiercią.

Opis za Empik.com



&&&

Z płyty zatytułowanej tOMEk Beksiński (OME) nasz polski Ozzy Osbourne czyli Maciej Januszko w utworze Latająca Trumna...